środa 27 listopad 2024

Początki

Willa bliźniacza przy ul. Langiewicza 19/21 powstała według projektu architekta Mariana Kontkiewicza, który projektował w Warszawie szereg budynków, m. in. Dom Wedingera przy ul. Śniadeckich 23, pałacyk przy ul. Mokotowskiej 62, willę Narutowicza przy ul. Parkowej. Kontkiewicz znany był ze swojego zamiłowania do form architektonicznych nawiązujących do historii.

Czytaj więcej: Początki

Mały Belweder do 1946 roku

Część willi bliźniaczej nosząca numer 21 była własnością komisarza rządu RP dla miasta stołecznego Warszawy, Władysława Romualda Teofila Jaroszewicza. Nabył on ją na podstawie aktu notarialnego w 1931 roku od Spółdzielni Budowlanej Kolonia Staszica. Władysław Jaroszewicz był wiernym urzędnikiem rządu stworzonego po zamachu majowym w 1926 roku przez Józefa Piłsudskiego. Według niektórych źródeł historycznych lubił wystawne życie, a dowodem tego mogą być liczne pożyczki, którymi obciążał hipotekę swojej nieruchomości.

Czytaj więcej: Mały Belweder do 1946 roku

Od Małego Belwederu do Małego Pekinu

Po katakliźmie II Wojny Światowej zmieniło się wszystko. Henryk Strasburger pozostał w Londynie i jako członek Rządu Emigracyjnego nie miał czego szukać w Polsce Bolesława Bieruta. Mały Belweder zajęty został przez bezdomnych warszawiaków, którzy po Powstaniu Warszawskim w morzu ruin szukali schronienia.

Czytaj więcej: Od Małego Belwederu do Małego Pekinu

Od Małego Pekinu do Małego Belwederu

Po wielu staraniach w 1989 roku willa zwrócona została prawowitej właścicielce. Po śmierci mamy odziedziczyłem ten dom, który w rodzinie żartobliwie nazywaliśmy ruiną.

Czytaj więcej: Od Małego Pekinu do Małego Belwederu

Scroll to top